Rozdrabniarki to solidne i wydajne urządzenia często wykorzystywane przez firmy zajmujące się recyklingiem i przetwarzaniem odpadów. Są wśród nich rozmaite maszyny, o różnej wielkości i mocy, przeznaczone do odmiennego typu odpadów. Choć różnią się nieco budową, ich podstawowe elementy są podobne. Dowiedz się więcej.

Rozdrabniarki do odpadów (zwane też rozdrabniaczami, kruszarkami) to maszyny wykorzystywane w składowiskach śmieci, ekocentrach, ośrodkach kasacji pojazdów, a także zakładach produkcyjnych, w których powstaje dużo odpadów. Są tam niezwykle przydatne, ponieważ zmniejszają objętość śmieci, przez co łatwiej jest je magazynować, transportować oraz przygotować do dalszej obróbki. Wśród nich są urządzenia mobilne, maszyny do ogólnego zastosowania oraz wyspecjalizowane w rozdrabnianiu szczególnego rodzaju materiałów, na przykład metalu. Chociaż różnice pomiędzy poszczególnymi modelami rozdrabniarek są znaczące (głównie w zakresie budowy, wielkości, mocy itp.), większość z nich składa się z podobnych części.

Główne części rozdrabniarek

Wszystkie rozdrabniarki do śmieci odznaczają się solidną konstrukcją. Są one zbudowane z komory na odpady oraz solidnych, obracających się wałów wykonanych najczęściej ze stali, wyposażonych w dodatkowe elementy do rozdrabniania. Zazwyczaj są to stalowe ostrza, dzięki którym rozrywane są nawet bardzo twarde elementy. Poniżej ostrzy zamontowane są stalowe sita, które pozwalają na uzyskanie frakcji o określonych wymiarach. Maszyny te zwykle zużywają niewiele energii, jednocześnie charakteryzują się wysokim momentem obrotowym. Szczególnie żywotne są rozdrabniarki wyposażone w inwertery i systemy chłodzenia. Nowoczesne urządzenia często mają także systemy tłumiące hałas i systemy wentylacyjne (odpowiedzialne za odprowadzanie pyłu).