Rozdrobnione drewno jest materiałem o szerokim zastosowaniu. Najczęściej pozyskiwane jest z odpadów tartacznych, czasem z mniej popularnych źródeł. Niektóre odpady muszą być odpowiednio przygotowane przed ponownym użyciem. W poniższym artykule wyjaśniamy, jak powstaje rozdrobnione drewno i gdzie można je zastosować.

W czasach, w których recykling ma tak duże znaczenie, coraz więcej osób poszukuje nowych pomysłów na wykorzystanie odpadów drewnianych. Najwięcej możliwości dają odpady z tartaku, ponieważ jest to czyste, dobrej jakości drewno. Nieco gorszą jakość mają pocięte gałęzie i karpiny, są bardziej zanieczyszczone. Najtrudniejsze do przerobienia są odpady z domieszkami innych materiałów. Wymagają one czasem skomplikowanej obróbki. Drewno połączone z metalem, na przykład w postaci starych palet, może być ponownie wykorzystane po rozdrobnieniu i oczyszczeniu przy użyciu separatora magnetycznego. Natomiast stare podkłady kolejowe muszą przejść przez złożone procedury, mające na celu oczyszczenie drewna z substancji toksycznych. Kawałki drewna z domieszką farb i chemikaliów najczęściej nie nadają się do recyklingu.

Jak przebiega rozdrabnianie drewna?

Rozdrabnianie drewna to zwykle proces wieloetapowy. Do obróbki dużych kawałków najczęściej używa się mobilnych rozdrabniaczy jednowałowych, które charakteryzują się dużą mocą. W zależności od potrzeb można użyć także młynów bijakowych i innych urządzeń. Największe możliwości daje rozdrobnienie drewna do postaci kilkumilimetrowych trocin. Są one wykorzystywane najczęściej w ogrodnictwie (jako nawóz lub ściółka), przy hodowli zwierząt, a także do produkcji pelletu – ekologicznego paliwa. Zrębki i trociny to również wspaniały materiał dekoracyjny i meblarski. Powstają z nich drewnopodobne płyty wiórowe i płyty MDF.