Chociaż współczesne standaryzowane palety drewniane są wytwarzane według ściśle określonych reguł, gwarantujących im wytrzymałość i odporność na uszkodzenie mechaniczne oraz czynniki atmosferyczne, w pewnym momencie muszą być wycofane z użytku z powodu naturalnego zużycia. Nie można ich utylizować tak samo, jak czystych odpadów drewnianych z powodu domieszki elementów metalowych. Jak postępować z paletami drewnianymi?

Generalna zasada prawidłowej utylizacji odpadów mówi, że wszystkie materiały wymagają na wstępie sortowania. Drewno, plastik czy metal powinny być oddawane do recyklingu jako czyste, oddzielone od siebie surowce. Aby ułatwić ich składowanie oraz transport w przypadku dużych ilości stosuje się różnego rodzaju maszyny rozdrabniające, które znacząco zmniejszają ich kubaturę.

Jak oddzielić drewno od metalu?

W przypadku drewnianych palet problem stanowią metalowe okucia, gwoździe i śruby, będące częściami konstrukcyjnymi palet. Ręczne ich usuwanie jest trudne, a czasami wręcz niemożliwe, dlatego w ich przypadku zasadę utylizacji można odwrócić. Palety najlepiej jest najpierw rozdrobnić, a dopiero potem oddzielić od drewnianych pozostałości elementy metalowe. Do rozdrabniania palet wykorzystuje się maszyny wyposażone w tzw. separatory magnetyczne. Są  to solidne urządzenia, które radzą sobie nawet z twardymi, metalowymi częściami. Drewno wraz z metalem zostaje rozdrobnione na miazgę za pomocą wałów wyposażonych w noże, a następnie za pomocą separatora magnetycznego metalowe elementy są oddzielane od mieszaniny. W ten sposób uzyskuje się czysty drewniany granulat, który może być wykorzystany ponownie, na przykład do produkcji brykietu lub nawozu. 

Przy pomocy maszyny rozdrabiającej można przerabiać wszystkie modele popularnych europalet, platform ISO, a także palet CP stosowanych w przemyśle chemicznym.