Rozdrabniacz wstępny to maszyna doskonale nadająca się do pierwszego etapu przetwarzania odpadów. Celem jego stosowania jest zmniejszenie rozmiaru materiału, a także jedno ujednolicenie, co skutkuje równomiernym obciążeniem podczas dalszego obrabiania. Pomaga to w zmniejszeniu strat oraz zapobiega powstawaniu naprężeń w maszynach stosowanych w kolejnych krokach utylizacji odpadów. Rozdrabniacze wstępne cechują się dużą wytrzymałością i mogą pracować nawet w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych. Są też bardzo wydajne, dzięki czemu można przy ich pomocy rozdrobnić dużą ilość odpadów w krótkim czasie. Warto też zwrócić uwagę na ich wielofunkcyjność.

Rozdrabniacz wolnoobrotowy dwuwałowy

Rozdrabniacz wolnoobrotowy dwuwałowy to jedno z najmocniejszych urządzeń w naszej ofercie. Służy ono do rozdrabniania wszelkiego rodzaju odpadów, w tym komunalnych czy budowlanych, a także palet, gruzu, pozostałości po wycince drzew, korzeni oraz materiałów wielkogabarytowych. Do zalet rozdrabniaczy wolnoobrotowych dwuwałowych należy mobilność, dzięki czemu dają możliwość szybkiego przetransportowania w dowolne miejsce, co zwiększa wachlarz ich zastosowań. Konstrukcja maszyn pozwala na przewożenie ich na przyczepach niskopodwoziowych. Rozdrabniacze, którymi dysponujemy, wyposażone są w wysokiej jakości noże ze stali stopowej, dlatego zapewniają sprawne i dokładnie rozdrabnianie odpadów.

Zastosowanie rozdrabniaczy wstępnych

Zastosowanie rozdrabniaczy wstępnych to przygotowanie do dalszej utylizacji palet, drewna, zieleni, odpadów komunalnych, a także niesortowanych odpadów mieszanych. Wyróżnia się też specjalne rodzaje rozdrabniaczy wstępnych wykorzystywanych do rozdrabniania zużytego sprzętu RTV i AGD oraz elementów metalowych. Często wykorzystywane są również rozdrabniacze wstępne jednokanałowe, stosowane w przypadku korzeni i zieleni oraz dwukanałowe, które są w stanie rozdrobnić m.in. odpady budowlane. W urządzeniach można umieszczać również odpady o dużych gabarytach, a także bardzo zanieczyszczone, czyli będące mieszanką różnych surowców. W niektórych przypadkach, aby uzyskać granulat o pożądanej średnicy należy wykonać wielokrotne mielenie.

Działanie rozdrabniacza wstępnego

Działanie rozdrabniacza wstępnego rozpoczyna się od umieszczenia w leju materiału. Maszyna transportuje go na taśmie w kierunku wałów wyposażonych w ostrza. Najpierw odpady przerabiane są na elementy o mniejszej objętości, a następnie dochodzi do oddzielenia zanieczyszczeń drewnianych od stalowych. Po dokonaniu wstępnego rozdrobnienia i podziału, odpady umieszczane są w kolejnych maszynach dostosowanych do obróbki konkretnego rodzaju odpadów. Rozdrabniacze wolnoobrotowe dwuwałowe jednocześnie obrabiają odpady przy pomocy noży tnących i rozrywaczy. Stosowane są najczęściej na liniach recyclingu odpadów i do odzysku surowców.