Guma jest produktem popularnym z powodu swoich wyjątkowych właściwości. Niestety, jej recykling jest dość kłopotliwy. W Polsce poziom recyklingu opon wynosi 35%, podczas gdy w Finlandii jest to 68%, a w Danii – 100%.
Guma to produkt otrzymywany z kauczuku naturalnego lub syntetycznego oraz innych domieszek. Możliwości jej recyklingu są w dużej mierze uzależnione od składu. Produkuje się z niej wykładziny, zabawki, części maszyn oraz opony. Powstają one z wulkanizowanej gumy, stalowego drutu, włókien poliestrowych. W ich składzie mogą być substancje szkodliwe dla środowiska, takie jak metale ciężkie, benzen, fenole i inne. Rozkład opon może trwać nawet 80-100 lat. Z powodu skomplikowanej budowy ich recykling jest dość skomplikowany.
Jak przebiega recykling opon?
Opony, które nie są mocno zniszczone i nie nadają się do bieżnikowania, poddaje się recyklingowi materiałowemu, czyli rozebraniu na części i rozdrobnieniu gumy. Odbywa się to za pomocą specjalnych urządzeń mających zdolność cięcia lub mielenia gumy. Czasami przed rozdrobnieniem stosuje się także metodę kriogeniczną, czyli zamrożenie przy pomocy ciekłego azotu. Dzięki temu materiał traci swoje właściwości i staje się kruchy, dzięki czemu łatwiej jest go pokruszyć.
Jak wykorzystuje się mielone opony?
W zależności od wielkości cząstek rozdrobnionej gumy uzyskany materiał można różnie wykorzystać. Kawałki o wielkości 10-40 mm stosuje się jako izolacja przy pracach budowlanych. Granulat (1-10 mm) wykorzystuje się do budowy nawierzchni boisk i placów zabaw jako bezpieczną, elastyczną nawierzchnię, zgodną z normami UE. Ścier, miał, pył (drobiny poniżej 1 mm) dodaje się do mieszanki służącej do produkcji nowych wyrobów. Trwają prace nad przystosowaniem gumy do wykorzystania jej jako paliwa.