Rozdrabniacze do odpadów komunalnych to użyteczne maszyny służące do zmniejszenia objętości odpadów wielkogabarytowych. Dzięki nim transport, przechowywanie oraz dalsza obróbka odpadów staje się łatwiejsza. Jak wybrać odpowiedni sprzęt? Przeczytaj poniższy tekst.
Rozdrabniacze do odpadów są stałym wyposażeniem przedsiębiorstw zajmujących się przerabianiem odpadów. Są także przydatne w firmach, gdzie powstaje duża ilość wielkogabarytowych odpadów, których magazynowanie i transport sprawia problemy. Wykorzystywane są również tam, gdzie obróbka odpadów jest potrzebna jedynie okresowo, na przykład w czasie prac porządkowych. Wtedy stosowane są najczęściej rozdrabniacze mobilne.
Czym różnią się modele rozdrabniaczy do odpadów?
Dostępne na rynku urządzenia różnią się wielkością, rodzajem napędu i mocą przerobową, dlatego wybierając maszynę, trzeba brać pod uwagę miejsce zastosowania oraz materiały, które będą poddane obróbce. Niewielkie domowe urządzenia o mocy mniejszej niż 75 KM nie radzą sobie z twardszymi i grubszymi materiałami, dlatego do odpadów komunalnych konieczne jest zastosowanie profesjonalnych maszyn o dużej wydajności. Solidne rozdrabniacze dwuwałowe poradzą sobie z większością odpadów komunalnych. Jeśli są wśród nich przedmioty o dużych gabarytach, zalecane jest użycie najpierw rozdrabniacza wstępnego.
Dodatkowe funkcje rozdrabniaczy do odpadów
Wybierając maszynę do rozdrabniania, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i akcesoria. Jeśli chcesz korzystać z maszyny przez dłuższy czas w miejscu, gdzie jej działanie może być uciążliwe dla ludzi, zadbaj o urządzenie wyposażone w osłony dźwiękoszczelne. Bardzo pomocne są także osłony przeciwodpryskowe, które pomagają w utrzymaniu porządku na miejscu pracy oraz systemy wentylacyjne, odprowadzające pył i kurz.