Odpady papierowe powstają we wszystkich gospodarstwach domowych, biurach i zakładach produkcyjnych. Ten popularny materiał często nadaje się do ponownego wykorzystania, dlatego warto dbać o jego właściwe zagospodarowanie. Szczególnie jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo, w którym powstają duże ilości makulatury każdego dnia, przeczytaj poniższy wpis. Dowiesz się, jak efektywnie utylizować tego typu odpady.

Najwięcej makulatury powstaje w biurach. Chociaż zużycie papieru spadło w ostatnich latach w związku z coraz większą popularnością komunikacji elektronicznej, niektóre dokumenty muszą być nadal przekazywane w formie papierowej. Również przedsiębiorstwa związane z handlem i transportem produkują dużo papierowych odpadów. Są to głównie duże kartonowe opakowania, które zajmują wiele miejsca i stanowią jeszcze większy problem ze składowaniem niż ma to miejsce w biurach.

Jak składować odpady papierowe?

Wszystkie niepotrzebne dokumenty zawierające ważne dane, na przykład dane osobowe, muszą być zniszczone przy pomocy specjalnej zniszczarki, która tnie je na drobne fragmenty, by uniemożliwić ich odczytanie. Dzięki temu papier zajmuje także mniej miejsca i może być łatwiej składowany. Biurowe maszyny jednak nie poradzą sobie z grubymi kartonami. Aby zmniejszyć ich objętość, konieczne jest zastosowanie maszyn do rozdrabniania. Firmy, które faktycznie mają problem z dużymi ilościami odpadów na swoich terenach, decydują się najczęściej na zakup lub wynajem rozdrabniaczy, które potrafią zmniejszyć kubaturę śmieci nawet o 75%.

Są to maszyny wyposażone w solidne wały z nożami, które rozcinają i zgniatają także twardą tekturę. Wśród nich największą popularnością cieszą się urządzenia mobilne, które mogą przygotować śmieci do utylizacji w dowolnej lokalizacji. Dzięki nim nie tylko składowanie, ale transport makulatury staje się łatwiejszy. Odpady papierowe należy przekazywać firmom zajmującym się recyklingiem do ponownego wykorzystania.