Odpady gabarytowe wymagają specjalnego postępowania. Z jednej strony nie można ich wyrzucać do zwykłych pojemników na śmieci, z drugiej – zarówno zbiórka, transport, jak i przechowywanie ich jest kłopotliwe. Na wszystkich tych etapach przydatne jest urządzenie do rozdrabniania odpadów.
Ogromną zaletą rozdrabniaczy jest zdolność obróbki różnego rodzaju odpadów, także bardzo twardych, w tym opon, złomu, elementów pojazdów. Rozdrabniacze do odpadów są w stanie zmniejszyć ich objętość nawet o 75%. Dzięki temu nie tylko ich składowanie jest prostsze. Wśród urządzeń są bowiem maszyny mobilne, mające postać pojazdów ciężarowych, które umożliwiają rozdrabnianie śmieci na miejscu, przez co sam załadunek i transport jest łatwiejszy. Są one wykorzystywane w wielu zakładach przemysłowych o różnych profilach działalności. Firmy, które nie mają własnych maszyn i korzystają z nich jedynie okazjonalnie, często decydują się na wynajem rozdrabniaczy odpadów wielkogabarytowych. Maszyny stacjonarne najczęściej są stosowane przez przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem i utylizacją śmieci. Tam instaluje się zwykle całe linie z taśmociągami, na których dokonuje się segregacji oraz mielenia gabarytów.
Jak jest zbudowany rozdrabniacz do odpadów?
Rozdrabniacze zbudowane są z solidnej metalowej komory, do której trafiają odpady oraz najczęściej dwa potężne wały, które mogą być wyposażone w noże. Wały te obracają się powoli, zgniatając trafiające na nie odpady, a noże rozcinają materiał na drobne kawałki. Większość maszyn umożliwia przystosowanie parametrów pracy do różnego rodzaju odpadów. Wśród nich są urządzenia posiadające separator magnetyczny, czyli magnes umieszczony nad przenośnikiem taśmowym. Maszyna pozwala na odzyskiwanie kawałków metalu poprzez przenoszenie ich do osobnego zsypu. Urządzenia wyposażone są w sterowanie elektroniczne za pomocą prostego w obsłudze panelu. Umożliwia on kontrolowanie wielkości frakcji powstających po rozdrobnieniu.