Rozdrabniacz to specjalistyczna maszyna, która służy do przetwarzania odpadów. W zależności od jej rodzaju wykorzystuje się ją do rozdrabniania różnorodnych materiałów od drewna, przez tworzywa sztuczne, aż po elementy metalowe i zużyte sprzęty RTV i AGD. Wyróżnia się rozdrabniacze jedno- i dwuwałowe. Te pierwsze znajdują zastosowanie np. przy rozdrabnianiu zielonych odpadów takich jak korzenie, z kolei te drugie sprawdzają się przy przetwarzaniu odpadów komunalnych czy budowlanych. Wśród innych rodzajów rozdrabniaczy wymienia się też rozdrabniacze wstępne. Do czego służą i w jaki sposób działają? Odpowiadamy poniżej.
Rozdrabniacz wstępny – jak działa i jaką rolę odgrywa?
Przetwarzanie odpadów to wieloetapowy proces, który zwykle wymaga użycia więcej niż jednej maszyny. Uzyskanie granulatu o określonej średnicy wiąże się zatem z koniecznością wielokrotnego mielenia. W większości odpady przed trafieniem do właściwego rozdrabniacza przetwarza się w tzw. rozdrabniaczu wstępnym. Rozdrabniacz wstępny to maszyna, którą wykorzystuje się na pierwszym etapie przetwarzania. Do niej trafiają materiały o dużych gabarytach, które zwykle są też mocno zanieczyszczone. Zanieczyszczone materiały to takie, które są mieszanką różnych surowców np. drewna i metalu. Na tym etapie więc odpady często też podlegają segregacji.
Rozdrabniacze wstępne działają na takich samych zasadach jak inne maszyny rozdrabniające. Na wstępie w leju zasypowym umieszcza się materiał, który ma zostać poddany rozdrobnieniu. Następnie na specjalnej taśmie jest on dalej przesuwany w kierunku wałów. W wałach, które są wyposażone w ostrza, maszyna dokonuje wstępnego rozdrobnienia materiałów na mniejsze objętościowo odpady. Im więcej wałów, tym szybsze i bardziej zaawansowane mielenie. W tym samym czasie wykorzystuje się urządzenia, które wyłapują zanieczyszczenia, oddzielając np. elementy stalowe od drewnianych. Oczyszczone z zanieczyszczeń odpady dalej trafiają do kolejnych rozdrabniarek, które przetworzą je do pożądanej objętości.