Shreddery to wydajne, nowoczesne maszyny do rozdrabniania różnego rodzaju materiałów, wykorzystywane głównie w firmach zajmujących się utylizacją odpadów oraz recyklingiem. Odgrywają ważną rolę w procesach związanych z przetwarzaniem śmieci. Jak działają te maszyny? Jakie materiały można rozdrabniać w shredderach? Czytaj na naszym blogu.
Shreddery, zwane także rozdrabniaczami lub kruszarkami to solidne, mocne urządzenia, które nadają się do rozdrabniania różnych materiałów, także bardzo twardych. Są wśród nich maszyny do ogólnego zastosowania lub wyspecjalizowane w rozdrabnianiu określonego typu odpadów, na przykład plastiku czy papieru. Niektóre z nich radzą sobie nawet z oponami, akumulatorami czy z elementami budowlanymi. W wyniku rozdrabniania powstaje jednorodna, drobna mieszanina, którą łatwiej jest składować, transportować oraz poddać dalszym procesom obróbki związanej z recyklingiem lub utylizacją.
W jaki sposób działa shredder?
Shreddery do odpadów są zbudowane z komory, w której umieszcza się śmieci. Znajdują się w niej specjalne wały wyposażone w dodatkowe elementy, na przykład stalowe noże. Wały obracają się, zgniatając i rozdrabniając w ten sposób materiał. Na rynku można dostać shreddery jedno- i dwuwałowe o nieco innej budowie i zastosowaniu. Mogą być wyposażone w dwa napędy lub docisk hydrauliczny. Mają możliwość przetwarzania odpadów na frakcję drobną, średnią i grubą. Śmieci są najpierw rozdrabniane przez dolną sekcję wałów, po osiągnięciu odpowiedniej wielkości dzięki zamontowanemu situ opuszczają komorę. Większe kawałki zostają przerzucone do miejsca, gdzie są dalej rozdrabniane aż do momentu, kiedy osiągną odpowiednią wielkość. Shreddery to maszyny ciche, tanie i łatwe w eksploatacji. Nowoczesne urządzenia są sterowane elektronicznie.