Karpina to drewno pozyskane z karpy, czyli pniaków i korzeni drzew pozostałych po ich ścięciu. Wysokiej jakości karpina może być wykorzystywana do produkcji kalafonii, terpentyny lub oleju flotacyjnego, czasem także papieru gorszej jakości, oklein czy biomasy, jednak niewykorzystana karpina z kilku powodów nie powinna być pozostawiona w ziemi. Jak łatwo pozbyć się resztek drzew pozostałych po ścięciu? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

Pniaki pozostałe po ścięciu drzew wyglądają nieestetycznie w ogrodzie, jednak nie jest to jedyny powód, dlaczego należy je usunąć. Pozostawienie resztek starych, schorowanych drzew stanowi wrota do rozprzestrzeniania się chorób, na przykład huby korzeniowej. Istnieje kilka sposobów pozbycia się karpiny. Niektóre osoby próbują usuwać je ręcznie, jednak jest to dość trudne i czasochłonne, dlatego pomocne mogą być koparki i frezarki. Istnieją też metody chemiczne, które jednak wymagają usunięcia pozostałych resztek. Niepotrzebne fragmenty roślin to odpady dużych rozmiarów, których transport może być kłopotliwy. W przypadku dużej ilości karpiny nieodzownym sprzętem okazują się maszyny do rozdrabniania, dzięki którym pokawałkowane resztki można łatwiej zapakować.

Na czym polega rozdrabnianie karpiny?

Skuteczną metodą pozbycia się karpiny jest wynajem mobilnego rozdrabniacza do odpadów, dzięki któremu można zmielić fragmenty roślin bezpośrednio na miejscu. Rozdrabnianie odpadów zielonych pozwala na pokawałkowanie pni i gałęzi do pożądanego rozmiaru. Taki materiał można łatwo zapakować do brązowych worków przeznaczonych na odpady zielone. Większe ilości rozdrobionej karpiny należy dostarczyć do PSZOK-u lub powierzyć firmie zajmującej się wywozem odpadów. Zmielona karpina może być także surowcem do produkcji nawozu organicznego lub biopaliwa.