Odpady budowlane należy przekazywać firmom mającym uprawnienia do odbioru tego typu materiałów. Czasami jednak są to odpady o dużych gabarytach lub skomplikowanych kształtach, więc już samo składowanie ich może stanowić problem. Ich objętość można zmienić poprzez zmielenie. Czy wszystkie materiały można poddać temu zabiegowi?  Wyjaśniamy poniżej.

Segregacja odpadów to najważniejsza zasada w przetwarzaniu śmieci. Dotyczy ona również odpadów budowlanych. Jeżeli to możliwe, należy starać się ręcznie oddzielić materiały, które mogą być poddane recyklingowi i te, które są niebezpieczne. Jeśli jednak odpadów jest bardzo dużo, zarówno segregowanie, jak i składowanie ich może być niezwykle trudne. Rozdrabnianie jest metodą zmniejszenia objętości odpadów różnego rodzaju, pod warunkiem, że zostaną zastosowane odpowiednie urządzenia.

Do jakich materiałów nadają się rozdrabniacze?

Odpady budowlane to zazwyczaj gruz, okleiny, płyty karton-gips, szkło, elementy stolarki okiennej i drzwiowej, materiały izolacyjne i inne. Solidne maszyny takie jak rozdrabniacze dwuwałowe wolnoobrotowe radzą sobie dobrze nawet z bardzo twardymi materiałami. Mobilne rozdrabniacze pozwalają na przerobienie odpadów bezpośrednio na miejscu prac budowlanych, dzięki czemu już samo składowanie i pakowanie ich może stać się dużo prostsze. Proces pozwala też na łatwiejszą segregację niektórych materiałów, na przykład elementów metalowych mocno zespolonych z częściami z innego materiału. Po zmieleniu konstrukcje rozpadają się na drobne kawałki, a metalowe drobiny można oddzielić za pomocą separatora magnetycznego. Zmielony gruz poddaje się działaniu przesiewaczy, by dokładnie go oczyścić, a następnie kruszy się w kruszarkach. Dzięki temu może być ponownie wykorzystany w budownictwie.