Rozdrabnianie metali jest ważnym etapem w procesie recyklingu. Stosuje się je zarówno do złomu pochodzącego z przemysłu metalurgicznego, elektrycznego, motoryzacyjnego, jak i z odpadów domowych. Pomimo wyjątkowej twardości stal również poddaje się rozdrabnianiu, o ile zastosuje się odpowiednie techniki. Poniżej wyjaśniamy, w jaki sposób rozdrabnia się stal.
Stal jest powszechnie stosowanym stopem w przemyśle i budownictwie ze względu na jej wyjątkową wytrzymałość. Jednocześnie utylizacja stalowych elementów może sprawiać kłopoty już na etapie magazynowania czy transportu odpadów ze względu na ich rozmiary i kształty. Dodatkowo niektóre przedmioty zbudowane są z elementów stalowych mocno zespolonych z innymi materiałami, na przykład z drewnem lub z plastikiem. Dlatego stalowe elementy, zanim trafią do recyklingu, poddaje się rozdrobnieniu. Czy możliwe jest zgniecenie tak twardych przedmiotów? Tak, jednak potrzebne są do tego specjalne urządzenia o dużej mocy.
Jak przebiega utylizacja stalowych elementów?
Rozdrabnianie stali jest możliwe, jednak warto to zadanie zlecić osobie z dużym doświadczeniem, posiadającej odpowiedni sprzęt. Wiele osób ma wątpliwości, czy maszyny do rozdrabniania metalu poradzą sobie ze stalą. Jest to bowiem wyjątkowo twardy stop. Niewielkie rozdrabniacze do odpadów komunalnych mogą okazać się niewystarczające, dlatego niezwykle ważny jest dobór odpowiedniej maszyny. Przy rozdrabnianiu stali dobrze sprawdza się wolnoobrotowy rozdrabniacz dwuwałowy. Radzi sobie z różnymi rodzajami stali, także nierdzewnej, zarówno w postaci drobnych przedmiotów, jak i wielkogabarytowych sprzętów czy elementów budowlanych. Jeżeli elementy stalowe są zespolone z innymi materiałami, pomocny jest separator magnetyczny, który pomaga oddzielić metal od reszty.