Recykling tworzyw sztucznych jest jednym z najważniejszych sposobów ochrony środowiska. Czas rozkładu plastiku bowiem w zależności od jego rodzaju trwa od 100 do 1000 lat. Na szczęście plastikowe torby, zabawki, opakowania i inne elementy nadają się do ponownego użycia, najpierw jednak muszą być posegregowane, oczyszczone i rozdrobnione do postaci granulatu. Co dzieje się z nimi dalej?

Co można wytworzyć z granulatu z tworzyw sztucznych?

Granulat powstały z tworzyw sztucznych jest używany do produkcji rozmaitych wyrobów. W zależności od przyjętej strategii recyklingowej można z niego wytwarzać produkty o niższych lub identycznych parametrach użytkowych. Wtedy jednak konieczne jest wprowadzenie modyfikacji w trakcie procesów technologicznych. Do granulatu dodawane są substancje uszlachetniające oraz barwniki.

Produkcja elementów plastikowych z granulatu

Podstawowy proces technologiczny wytwarzania produktów takich jak opakowania, zabawki, plastikowe części urządzeń elektronicznych i wielu innych polega na podgrzaniu oraz zabarwieniu granulatu, a następnie nadaniu mu właściwego kształtu. Granulat, powstały w wyniku sortowania i rozdrobnienia tworzyw sztucznych, a następnie granulacji powstałej mieszaniny, trafia na linię produkcyjną. Ze stacji materiałów jest przekazywany do dozownika wtryskarki. Tutaj dodaje się do niego barwnik i podgrzewa się go do temperatury ok. 220°C, dzięki czemu staje się plastyczny. W takiej formie materiał jest wtryskiwany do odpowiednich form wyposażonych w kanały wtryskowe i kanały chłodzące. Powstałe w ten sposób elementy są następnie chłodzone przez kilkadziesiąt sekund, by utrwalił się ich kształt. Po tym czasie forma zostaje otwarta, a produkt zostaje automatycznie odebrany i przekazany do dalszych etapów obróbki i montażu.