Makulatura jest cennym materiałem, który można ponownie wykorzystać. Najwięcej odpadów papierowych generują biura oraz duże zakłady produkcyjne. W ich przypadku składowanie i utylizacja odpadów metodami domowymi może być niezwykle trudna. Jak prawidłowo gospodarować odpadami papierowymi?
W gospodarstwach domowych problem makulatury rozwiązany jest zazwyczaj poprzez podpisanie umowy z firmą zajmującą się utylizacją odpadów. Papierowe torby, tekturowe pudełka, zniszczone książki, stare czasopisma i inne podobne odpady gromadzi się w specjalnych niebieskich workach, które są regularnie odbierane i przekazywane do recyklingu. Aby zaoszczędzić miejsce w worku, zazwyczaj zgniata się artykuły o skomplikowanych kształtach. W przedsiębiorstwach takie postępowanie byłoby zbyt czasochłonne. Najlepszym rozwiązaniem problemu jest zastosowanie maszyn do mielenia odpadów, zwanych rozdrabniaczami. Są to urządzenia solidne i wytrzymałe, które bez problemu poradzą sobie z każdym rodzajem papieru i tektury. Największym uznaniem cieszą się rozdrabniacze mobilne, które można stosować bezpośrednio w miejscu powstawania odpadów.
Jak działa rozdrabniacz do papieru?
Na rynku można dostać wiele rodzajów rozdrabniaczy do odpadów, przystosowanych do przerabiania odmiennych materiałów. Ogólna zasada ich działania jest jednak podobna. Odpady wrzuca się do leja zsypowego, który przesuwa je w kierunku solidnych, metalowych wałów, wyposażonych w ostrza. Wały zgniatają i tną materiały na drobne kawałki. Mielenie makulatury pozwala kilkukrotnie zmniejszyć jej objętość. Może stanowić także wstępny etap ponownego przetwarzania papieru. Wcześniejsze oddzielenie czystego papieru od zadrukowanego może ułatwić ten proces. Warto jednak skontaktować się w tej sprawie z firmą odbierającą odpady.