Jednym ze wstępnych etapów utylizacji odpadów jest ich mechaniczne rozdrabnianie. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczne maszyny, dzięki którym można przetwarzać odpady o różnych rozmiarach i wykonywane z różnych materiałów. Ten sposób utylizacji śmieci umożliwia odzyskiwanie z odpadków elementów nadających się do recyklingu, a także przetwarzanie zużytych produktów do sypkiej postaci o ściśle określonym rozmiarze ziaren, które ponownie wykorzystuje się np. w branży budowlanej. O tym, jakie materiały można poddawać procesowi rozdrabniania, przeczytasz w dalszej części artykułu.
Jaki rodzaj odpadów można rozdrabniać mechanicznie?
Procesowi rozdrabniania mogą podlegać różnorodne materiały. Do rozdrabniarek mogą trafiać zarówno odpady produkowane z tworzyw sztucznych, jak i różnych stopów metali. Mielić można zatem plastikowe pojemniki na żywność, butelki, opakowania po kosmetykach, zużyte zabawki czy folie, a także puszki aluminiowe, elektrośmieci, zużyte sprzęty czy meble. Oprócz tego do zmielenia kwalifikuje się także gruz oraz wszelkiego rodzaju odpady budowlane wraz z elementami instalacji czy stolarki drzwiowej i okiennej. Ponadto na rynku znaleźć można także maszyny przystosowane do rozdrabniana odpadów zielonych takich jak np. gałęzie czy korzenie. Problemu nie stanowi też makulatura, drewno czy palety.
To, jakiego rodzaju odpady trafiają do pras i rozdrabniarek, zależy jednak od doboru odpowiedniego sprzętu, przeznaczonego do mielenia konkretnego typu materiałów. Niektóre z maszyn obsługują wyłącznie lekkie odpady takie jak np. drewno, a inne radzą sobie z ciężkimi i trwałymi materiałami. Co więcej, wybór maszyn ma znaczenie w kontekście tego, jaki poziom rozdrobnienia chce się uzyskać. Rozdrabniacze do śmieci różnią się zatem wielkością i mocą przerobową. Tym samym w ofercie naszej firmy Hamado znaleźć można urządzenia wykorzystywane do przetwarzania i rozdrabniania:
- odpadów komunalnych,
- gabarytów,
- odpadów budowlanych,
- odpadów zielonych,
- odpadów gumowych,
- stali.