Rozdrabnianie odpadów o dużych kubaturach ma kluczowe znaczenie w recyklingu oraz ułatwia ich transport lub przechowywanie w składowiskach odpadów. Odpowiednio wcześniej posegregowane odpady zwykle trafiają do specjalnych maszyn nazywanych prasami i rozdrabniaczami. Urządzenia, które różnią się mocą i wielkością, są przystosowane do różnych materiałów od makulatury, przez puszki, tworzywa sztuczne, aż po odpady gumowe i stare sprzęty AGD. Na rynku znaleźć można rozdrabniacze stacjonarne znajdujące się w punktach recyklingowych lub mobilne, które są transportowane bezpośrednio do klienta. W naszej ofercie dostępne są mobilne maszyny dwuwałowe wolnoobrotowe przeznaczone do wstępnego przetwarzania odpadów.
W jaki sposób działają rozdrabniacze odpadów?
Rozdrabniacze opadów stosowane są w celu zmniejszenia kubatury śmieci wielkogabarytowych. Śmieci są dostarczane maszynom na dwa sposoby. W niektórych urządzeniach trzeba je ładować ręcznie, a w innych wykładane są na specjalne taśmociągi, które transportują je do leja zasypowego. Rozdrabniacze wyposażone są w młoty obrotowe. Zadaniem młotów jest wykonywanie powolnych obrotów, w których trakcie obracające się elementy zgniatają poszczególne odpady. Dodatkowo urządzenia mogą posiadać także specjalistyczne, wykonane z wytrzymałej stali noże, które rozrywają odpady na mniejsze kawałki. Noże przystosowane są do rozdrabniania materiałów o różnych grubościach i strukturach. W dalszej kolejności po opuszczeniu komory siekania rozdrobione odpady są wydalane z maszyny.
Co istotne, nowoczesne systemy rozdrabniania umożliwiają regulację wielkości frakcji rozdrobnionych materiałów. Tym samym można samodzielnie zdecydować o stopniu rozdrobnienia wydalanych przez maszynę odpadów. Ponadto w naszej ofercie dodatkową możliwością jest skorzystanie z separatora magnetycznego, który pozwala na oddzielenie stali od drewna czy innych surowców. Cechą charakterystyczną maszyn do rozdrabniania odpadów jest też ich duża wydajność, przy niewielkim zużyciu paliwa. Dzięki temu maszyny w stosunkowo krótkim czasie są w stanie rozdrobnić znaczne ilości materiałów. Co więcej, cechuje je też długa żywotność, na którą wpływ mają systemy chłodzące i inwertery zamontowane w urządzeniach.