Odpady budowlane niejednokrotnie stanowią problem, mianowicie trudno je przetransportować, a jeszcze trudniej utylizować, tak, by zastosować się do wszystkich zasad recyklingu. Skutecznym sposobem na przetwarzanie odpadów pochodzących z inwestycji budowlanych jest ich rozdrabnianie.

Do tego celu wykorzystuje się specjalne maszyny nazywane rozdrabniaczami.  Urządzenia do rozdrabniania odpadów charakteryzują się przede wszystkim tym, że zwykle można je wykorzystywać do różnych materiałów. Sprawdzają się zarówno przy zgniataniu makulatury, metalu, tworzyw sztucznych, jak i właśnie pozostałości budowlanych. Dzięki nim można uzyskać frakcje materiałów o różnych wielkościach, które mogą być przekazywane do dalszego recyklingu.

W jaki sposób rozdrabnia się materiały budowlane?

Do odpadów budowlanych zalicza się różnorodne materiały, które są wykorzystywane w pracach wykończeniowo-remontowych. Wśród nich wymienia się gruz, tynki, okleiny, płyty kartonowo-gipsowe, materiały izolacyjne, pozostałości hydrauliczne, szkło czy elementy stolarki okiennej i drzwiowej. Materiały te mogą być rozdrabniane przy użyciu dostępnych w naszej ofercie rozdrabniaczy dwuwałowych wolnoobrotowych, które zapewniają im wstępne przetwarzanie. Co istotne, nie trzeba ich transportować do punktów recyklingu, gdyż ze względu na mobilność maszyn można to zrobić bezpośrednio na placu budowy.

Rozdrabnianie odpadów budowlanych w pierwszej kolejności polega na umieszczeniu ich w leju zasypowym maszyny. Najczęściej robi się to przy wykorzystaniu specjalnego taśmociągu. Następnie odpady budowlane trafiają do komory siekania, w której umieszczone są młoty obrotowe. Elementy te powoli się kręcą, jednocześnie zgniatając materiał znajdujący się między nimi. Dodatkowe wyposażenie maszyn do rozdrabniania odpadów w noże umożliwia przecinanie dużych gabarytów, przyspieszając tym samym proces rozdrabniania. Po rozdrobnieniu odpadów budowlanych można oddzielić od siebie niektóre ich elementy np. za pomocą separatorów magnetycznych wychwytujących stal.

Specyficznym rodzajem odpadów budowlanych jest gruz, który odpowiednio rozdrobniony może być ponownie wykorzystany na budowie. W zależności od jego przeznaczenia taki gruz może trafić razem z innymi odpadami do rozdrabniaczy bądź też może być przetwarzany w inny sposób. Druga opcja polega na uzyskaniu rozdrobnionego, oddzielonego od innych surowców gruzu. Tym samym najpierw trafia on do przesiewaczy, które separują go drewna, plastiku czy metalu. Następnie umieszcza się go w kruszarkach, które rozdrabniają go do dowolnej postaci. Dzięki temu uzyskuje w pełni wartościowe kruszywo budowlane, które trafia do sprzedaży.